image

PeyamaKurd - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklamasıyla beraber muhalefet liderleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politika yönetimini eleştirdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamının ardından bir paylaşım yaparak, " Ey Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın" dedi.

Kılıçdaroğlu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamına ilişkin, "TÜİK yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 36,08 seviyesinde ilan etti. Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80'e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek." dedi.

Davutoğlu’ndan erken seçim çağrısı!

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da, TÜİK verilerine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Davutoğlu seçim çağrısı yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Hani faiz sebep, enflasyon neticeydi? Mızrak çuvala sığmıyor; TÜİK bile yıllık enflasyonu %36 açıklıyor, gerçek enflasyon ise bunun iki katından fazla. Acilen dünyada eşi benzeri olmayan cahil ekonomi deneyinize son verin. Derdimiz Geçim, Çözüm Seçim.”

TÜİK, merakla beklenen aralık ayı enflasyon verilerini sabah saatlerinde açıkladı.

Açıklanan verilere göre, yıllık enflasyon yüzde 36,08 ile son 19 yılın zirvesine yükseldi. Ayrıca Aralıkta aylık enflasyon yüzde 13,58 ile tarihi seviyeye ulaştı.