image

PeyamaKurd - Suriye’nin Homs kırsalının kuzeyi ve Hama kırsalının güneyinde Rusya’nın arabuluculuk ettiği Suriye Ordu Güçleri ile Muhalifler arasında yapılan anlaşma yürürlüğe girdi. Muhalif Güçlerin bir kısmı Rusya’nın güvencesi altında Kürt bölgeleri Efrin ve Cerablus’a sevk edilmeyi kabul etti

İki gün önce yürürlüğe giren anlaşmanın ardından, dün sabah saatlerinden itibaren Homs ve Hama kırsalında bulunan silahlı muhaliflerin sevkleri de başladı. Bir grup silahlı muhalif Suriye Ordusuna teslim olmayı kabul ederken Şam yönetimine teslim olmayı reddeden silahlı güçler; anlaşma gereği tüm ağır silahlarını Suriye ordusuna teslim ederek, Rusya’nın güvencesi altında Kürt bölgeleri Efrin ve Cerablus’a sevk edilmeyi kabul etti. Muhalifler; Tank, BMB ve füze bataryalarının da bulunduğu tüm ağır silahlarını Suriye ordusuna teslim etti.

Konuyla ilgili ismini vermek istemeyen bir kaynak, “Böyle bir anlaşmanın birkaç ay önce yapıldığını tahmin ediyorum.” diyor ve ekliyor. “Bu sahada uygulamalara bakılırsa bugün yürürlüğe konulan uygulamalar birkaç ay öncesinde tasarlanmış anlaşmalardır. Efrin’e yönelik operasyona Rusya, bu anlaşmayı daha önce tasarladığından dolayı da izin vermiş olabilir. Çünkü, bütün emareler bunu doğruluyor. Şam yönetimi ve Rusya, Lazkiye ve çevresini güvenli bölge haline getirmek istiyor. Diğer bölgeler (Efrin ve Cerablus) şimdilik Şam yönetiminin önceliği gibi görünmüyor. Rusya arabuluculuğu ile, Suriye hükümeti çatıştığı tüm radikal gruplarla, masaya oturup Lazkiye’den uzaklaştırmak için anlaşmaya gidiyor” dedi.