image

PeyamaKurd - Rusya ve Türkiye arasından imzalanan İdlib anlaşması sonrası bölgede Suriye muhalefet güçleri, ağır silahları ihtiyaç durumunda hızlı bir şekilde savaş cephesine ulaştırabilmek için bölgede konuşlandırdıklarını ifade etti.

Bölge, Türkiye ve Rusya’nın anlaşmasının ardından sakin bir ortam oluşturdu. Bununla birlikte Suriye rejimi, Suriye muhalif güçlerinin ağır silahlarını ön cephelerden geriye taşıması üzerine kente yapacağı operasyonu ertelediği kaydedildi.

İdlib’deki son durumu değerlendiren Suriye muhalefeti komutanlarından Muhammed Ebu Ömer yerel haberlere verdiği açıklamada, “Biz özgürlük için ulusal cepheyiz. Tel El-Sultan ve Ebuzıhur bölgesindeki noktalarımızda hafif silahlarımızla kaldık. Türkiye ile Rusya anlaşmasından önceki enerjimizi koruyoruz. Yapılan anlaşmaya karşı değiliz. Çünkü sivillerin güvenliğine önemsiyoruz ve her tehdit karşısında İdlib’i savunmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Diğer taraftan Şam rejimi ise rejimin kontrolü dışındaki bölgelerin barışçıl bir şekilde Şam’a devredilmesi gerektiğini belirtiyor. Rejim, bölgelerin barışçıl bir şekilde devredilmemesi durumunda savaşarak alacağını ifade ediyor.