image

PeyamaKurd - Esad, Rusya ve İran destekli militanlardan oluşan rejim ordusunun, bugün Hama bölgesinde cihat yanlısı muhaliflerin iki büyük saldırısını püskürttüğü açıklandı.

Konuya ilişkin Suriye devlet televizyonunun aktardığına göre, Nusra ve bağlantılı örgütlerin üyelerinden oluşan büyük bir grup, Tel-Milh köyü yakınlarındaki ordu mevzilerine sızmaya çalıştığı belirtildi.

Rejime bağlı televizyon haberinde, “Çatışmalar sonucu saldırı hüsrana uğradı, birkaç militan öldürüldü ve yaralandı, militanlara ait zırhlı piyade aracı ve bir kısmı makineli tüfeklerle donatılan diğer teçhizat yok edildi” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan ise bölgede Hurras ed-Din, Ansar et-Tevhid ve Kataib el-İzza örgütlerinin üyelerinden oluşan bir grup muhalifin de Vadi Usman yerleşimi üzerinden gelerek Tel Milh köyü yakınlarındaki mevzileri ele geçirmeye çalıştığı kaydedildi.

Rejim ordusunun bu saldırı girişimi de püskürttüğü, patlayıcı dolu bir aracın hedefe ulaşmadan vurularak havaya uçurulduğu, birkaç militanın etkisiz hale getirildiği vurgulandı.