image

PeyamaKurd- Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, Irak’taki protestolara ilişin olarak, Irak halkının tehdit içinde olduğunu, yeni Irak Başbakanı’nın bir an önce seçilmesi gerektiğini bildirdi.

Irak’ta artan hükümet karşıtı protestolara dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Sadr, yeni Irak Başbakanı’nın kısa sürede seçilmesi gerektiğini belirterek, “Belirlenecek yeni Başbakanın tartışmaya mahal yaratmaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Sadr, yeni hükümet kabinesinin belirlenmesi için seçilecek kişinin Irak Cumhurbaşkanı’na bildirilmesi gerektiğini, siyasetçilerin artık zaman kaybetmemesi gerektiğini ve Irak halkının tehdit içinde olduğunu kaydetti.

Göstericilerin taleplerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Mukteda Sadr, halkın güvenliğinin tehlikeye atılmaması ve ülkenin bir iç savaşa sürüklenmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Mukteda Sadr ayrıca, Heşdi Şabi’nin çekişmelere dahil olmaması gerekiğini vurgulayarak, bu durumun Heşdi Şabi’nin mali durumunuda etkileyeceğine işaret etti.