image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulayan Avrupa'da krizlerin yaşandığı vurgulandı. Avrupa'daki gelişmelere dair The National Interest’te (NI) yayınlanan makalede, Rusya karşıtı yaptırımların Kremlin'e baskı yapmakta başarısız olmakla kalmadığı aynı zamanda Batı ülkelerinde ciddi bir krize yol açtığı ifade edildi.

Yaşanan enerji krizlerine dair Ahmed S. Cheema imzalı The National Interest'in makalesinde, Batı ülkelerinin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların, Ukrayna'daki savaşın gidişatına etki etmediğine vurgu yapıldı.

G20 Ülkeleri ekonomik çıkarlarını ön plana koydu!

Makalede, Rusya karşıtı önlemlerin başarısız olmasının birinci nedeninin kısıtlamalara katılmayan başta Hindistan ve Çin olmak üzere birçok ülkenin Moskova'ya verdiği destek olduğu vurgulanarak, “Rusya'nın etki gücü daha fazla ve G20 ülkelerinin yarısı ekonomik çıkarlarını ilk sıraya koymaya karar verdi” denildi.

Makaleye göre ikinci neden olarak, Avrupa'nın kırılganlığı ve Rus enerji kaynaklarına bağımlılığı olduğu ve.tedariki azaltma kararlarının öncelikle AB ülkelerinin ekonomilerini etkilediği belirtildi.

"Toplumsal huzursuzluk ve kargaşaya yol açabilir"

Yazıda, "Kabaca söylemek gerekirse, Putin iki yıl bekleyebilir, ancak Avrupa, Japonya ve Güney Kore ekonomileri bekleyemez" sözlerine yer verildi.

Ayrıca makalede belirtilen üçüncü nedenin Rusya'nın gıda pazarındaki önemli rolü olduğu belirtilerek, yükselen fiyatların özellikle Afrika ve Orta Doğu'daki yoksul ülkeleri vurduğu, bunun toplumsal huzursuzluk ve kargaşaya yol açabileceği ve kaçınılmaz sonucun açlık, hastalık ve Avrupa'ya yönelik yeni göç dalgaları olacağı ifade edildi.