image

PeyamaKurd- Üye sayısını 12'den 30'a çıkaran NATO, yeni genişlemesi için İsveç ve Finlandiya'ya davet göndererek, ‘9’uncu genişleme’ hazırlığı yapıyor.

NATO’nun Madrid Zirvesi'nde Türkiye ile imzalanan üçlü muhtıra neticesinde, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine davet edilmesiyle, mevcut durumda 30 üyeli ittifakın yıllar içindeki genişlemesi, liderlerin gündeminde.

Yıllardır NATO ittifakına üye olmayı bekleyen ülkeler, Ukrayna, Gürcistan ve Bosna Hersek olarak kayıtlara geçerken, kuruluşundan bu yana, “Açık kapı” politikasının izlenmesinden dolayı, tekrar bir genişlemenin gündeme geleceği düşünülüyor.

NATO’nun temelini oluşturan 5 ülke

Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa ve İngiltere, NATO'nun temellerini oluşturan ülkeler olurken, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Brüksel Paktı altında kolektif savunma için bir araya gelmesiyle atıldı. Brüksel Paktı, bir sene sonra ABD, Kanada, İzlanda, İtalya, Portekiz, Norveç ve Danimarka'nın da katılmasıyla yerini NATO'ya bıraktı.

NATO, ne zaman kuruldu?

Hükümetler arası bir kuruluş olan, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) 4 Nisan 1949'da 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askeri bir ittifaktır. Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır.

İlk genişleme, 1952 yılında oldu

NATO’da İlk genişleme, Türkiye ve Yunanistan'ın 1952'de yaptıkları katılım ile oldu. 1955'te o zamanki adıyla Federal Almanya, 1982'de İspanya ittifaka katıldı.