image

PeyamaKurd - ABD ile Fransa arasında Hint-Pasifik krizi nedeniyle yaşanan gerilimin ardından, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa'nın savunma alanında Washington'a bağımlılığın azaltılması konusunda yaptığı çağrı NATO tarafından tepkiyle karşılandı.

ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Washington'da bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşmelerin ardından Georgetown Üniversitesi'nde bir konferansta konuşma yaptı.

Burada Avrupa'ya net mesajlar veren Stoltenberg, NATO'ya paralel olarak kurulacak bir Avrupa savunma mekanizmasının Atlantik ittifakını zayıflatma ve bölme riski taşıdığını söyledi.

"Fransa’nın hayal kırıklığı yaşadığını anlıyorum” diyen Stoltenberg, “Ancak NATO çerçevesi dışında herhangi bir çaba içine girmek ya da NATO ile rekabet etmek veya kopyalamak için gösterilen çabalara inanmıyorum. Çünkü NATO bir mihenk taşı olmaya devam etmektedir, Avrupa ve aslında Kuzey Amerika güvenliğinin de temelidir" açıklamasında bulundu.

“Avrupa’yı da böler”

Stoltenberg, Avrupa savunmasının Avrupa sınırlarının ötesine geçtiğini söyleyerek "Burada konu, coğrafyadır. Güneyde Türkiye, kuzeyde Norveç ve İzlanda, batıda ABD, Kanada ve İngiltere" ifadelerini kullandı ve NATO'nun tüm Avrupa’nın güvenliğinin korunması için önemli olduğunu aktardı.

Stoltenberg "Alternatif yapılanmalar yaratarak transatlantik bağları zayıflatmaya yönelik her türlü girişim, bunu tek başına hallederiz mesajını verir ve sadece NATO’yu zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda Avrupa’yı da böler" uyarısında bulundu.

Macron: Güvenliğimiz, sınırlarımız ve bağımsızlığımız için önemli olan nedir?

Avrupa Birliği (AB) liderleri dün akşam, Slovenya'da düzenlenen AB-Batı Balkan Zirvesi öncesinde akşam yemeğinde bir araya geldi.

Macron burada yaptığı konuşmada, AB'nin sınırlarındaki krizi yönetmek ve kendi güvenliğinden sorumlu olmak için daha fazla şey yapması gerektiğini ifade etti.

Macron dün akşamki konuşmada "Biz Avrupalılar kendimize karşı net olmalıyız. Güvenliğimiz, sınırlarımız, bağımsızlığımız için önemli olan nedir?" sorusunu yönelten Macron, ABD Başkanı Joe Biden ile 30-31 Ekim tarihlerinde Roma’da yapılacak G20 zirvesinde bir araya geleceklerini de kaydetmişti.