image

PeyamaKurd - Avrupa Parlamentosunda Sosyalist ve Demokratlar Grubunun toplantısında Ukrayna-Rusya savaşına değinen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Putin'den nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek. Bunun Rusya'ya ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net şekilde iletiyoruz" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'daki savaşa ilişkin olarak iki görevi olduğunu belirterek, birinin Ukrayna'yı desteklemek, diğerinin çatışmanın tırmanmasını engellemek olduğunu dile getirdi.

"Ukrayna'yı desteklemeye devam etmeliyiz"

Açıklamalarında üye ülkelerin Ulusal Silahlanma Direktörleriyle bu sabah bir toplantı yapan Stoltenberg, Avrupa Birliği ile de iş birliği içerisinde savunma sanayide üretimi artırma, müttefiklerin stoklarını doldurma konularını ele aldığını hatırlattı.

Stoltenberge açıklamalarında, daha fazla üreterek Ukrayna'ya daha fazla yardım sağlanması gerektiğine işaret ederek, "İlk mesaj şu ki; Ukrayna'yı desteklemeye devam etmeliyiz. Diğer mesaj ise savaşın tırmanmasını engellemeliyiz" açıklamasında bulundu.

"Devam ederlerse bunu ciddiye almamız gerekecek"

Ayrıca Stoltenberg açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Putin'den bu tür nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek. Bu nedenle, bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net bir şekilde iletiyoruz."