image

PeyamaKurd - Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Başbakan Andrej Plenkovic ile basın açıklaması yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Suriye rejimi ve Rusya, Suriye'deki saldırılara bir an önce son vermeli, uluslararası hukuk kurallarına saygı duymalı ve BM'nin barışçıl çözümüne destek vermeli” sözlerine yer verdi. 

Hırvatistan'ın NATO'nun Afganistan, Kosova ve Irak'taki misyonlarında aktif rol aldığını hatırlatan Stoltenberg, toplantıda Afganistan'da barışın sağlanması için tarihi bir fırsat yakaladığını da ele aldıklarını dile getirdi. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Taliban'ın barış anlaşmasına bağlılığını göstermesi ve şiddeti azaltması gerektiğine değinerek, NATO'nun Afganistan'da barış için bölgedeki polis güçlerine eğitim vermeye devam edeceğini belirtti. 

Stoltenberg, Suriye'deki durumu "oldukça karmaşık ve zorlayıcı" olarak değerlendirerek, "Suriye'deki soruna siyasi bir çözüm bulunmalı. Suriye rejimi ve Rusya, Suriye'deki saldırılara bir an önce son vermeli, uluslararası hukuk kurallarına saygı duymalı ve BM'nin barışçıl çözümüne destek vermeli" açıklamasında bulundu. 

Ayrıca Yunanistan'ın da son günlerde ağır bir yükün altına girdiğini belirten Stoltenberg, "Süreç ilerlemeye devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda Kuzey Makedonya'nın NATO'nun 30'uncu üyesi olmasını dört gözle bekliyorum” ifadesini kullandı.