image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'nda iş dünyası liderlerine gündeme ilişkin yaptığı açıklamada Batılı ülkelerin ekonomik kâr için güvenliği ikinci plana atmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Davos'ta konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Ekonomik seçimlerimizin güvenliğimiz için sonuçları olduğunu kabul etmeliyiz. Özgürlük serbest ticaretten daha önemlidir, değerlerimizin korunması kârdan daha önemlidir" ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Çin ile ticarete karşı olmadıklarını ancak 5G ağları üzerindeki kontrolün güvenlik açısından hayati önem arz ettiğini belirterek, "Karlar ve serbest ticaret adına bu ağları gerçekten güvenilir tedarikçiler için açtığımızı söyleyemeyiz" sözlerine yer verdi.

Rus gazının Baltık Denizi üzerinden doğrudan Almanya'ya akışını iki katına çıkarmak için tasarlanan Nord Stream 2 boru hattından da ders alındığını belirten Stoltenberg, serbest ticaretin çok fazla refah ve zenginlik getirdiğini, ancak bunun bir bedeli olduğunu sözlerine ekledi.

Ayrıca Stoltenberg konuşmalarında, "Çünkü bu ticaretin bir kısmı otoriter rejimlerle ve bu etkileşim güvenliğimizi baltalıyor. O zaman otoriter rejimlere aşırı güvenmek yerine kendi güvenliğimizi güçlendirmeyi seçmeliyiz. Doğal gazda serbest ticarete sahip olmamız gerektiği ideali yanlış ve tehlikeli. Bu durum Rusya'ya bizi korkutmak ve bize karşı kullanmak için bir araç sağlıyor" açıklamalarda bulundu.