image

PeyamaKurd - NATO Liderler Zirvesi'nin ardından yayınlanan sonuç bildirisinde, Çin'in “uluslararası düzene ve NATO’nun güvenliğiyle ilgili alanlara yönelik sistematik zorluklar ortaya koyduğu” belirtilirken, Çin'e yönelik sert eleştirilere Pekin yönetiminden yanıt geldi.

NATO'nun sert eleştirilerine yanıt veren Çin yönetimi yayımladığı açıklamada “Kimseye meydan okumayacağız ancak bize meydan okunduğunda da sessiz kalmayacağız” sözleri kullanıldı.

Öte yandan bu açıklama sonrası Çin'in Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) temsilciliği de "Savunma ve askeri modernizasyon arayışımız haklı, makul, açık ve şeffaftır" değerlendirmesini paylaştı.

Ayrıca açıklamada, NATO'nun Çin'in gelişimini “rasyonel bir şekilde” ele alması gerektiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi.

"NATO'nun Çin'i meşru çıkarlarını ve haklarını manipüle etmek, çatışma yaratmak ve jeopolitik rekabeti körüklemek için bir bahane olarak görmeyi bırakması gerekiyor. Kimseye 'sistematik meydan okumada' bulunmayacağız, ancak biri bize 'sistematik meydan okumada bulunmak isterse, kayıtsız kalmayacağız."