image

PeyamaKurd - Baltık ülkeleriyle dayanışma mesajı vermek için düzenledikleri ortak ziyaretler kapsamında ilk olarak birlikte Litvanya’ya giden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ve göçmen krizine değindi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Litvanya ve Letonya’ya bugünkü ortak ziyaretlerinin ilkinde Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ile bir araya geldi.

Stoltenberg başkent Vilnius’ta düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Belarus yönetiminin göçmenleri kullanarak komşu ülkelere baskı uyguladığını, bunun insanlık dışı olduğunu belirtti.

"Birlikte olursak güçlü ve daha güvende oluruz"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açıklamasında, “Hiçbir NATO müttefiki yalnız değildir. NATO müttefiklerinin hepsi Litvanya ile dayanışma içinde olduklarını ifade etmişlerdir" sözlerine yer verdi.

Stoltenberg, bölgedeki göçmen krizinin hem NATO’yu hem AB’yi etkilediğini, Litvanya’nın her ikisinin de üyesi olduğunu belirterek, “Birlikte olursak güçlü ve daha güvende oluruz" ifadesini kullandı.

“Ortaklarımıza olan desteğimiz Rusya’ya tehdit değildir"

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri tahkimatına da değinerek Rusya’ya gerginliği düşürme ve şeffaf olma çağrısı yaptı.

NATO ortağı Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak “Ortaklarımıza olan desteğimiz Rusya’ya tehdit değildir. Bizim desteğimiz saldırganlık karşısında ortaklarımızın kendilerini savunmasına yardım edecektir.” ifadesini kullandı.