image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvurusuna yönelik "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri bulunuyor, bunları gidermek için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Öğrenilen bir habere göre NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Çekya Başbakanı Petr Fiala ile NATO karargâhındaki görüşmesinin ardından basın açıklaması yaptı.

“Tarihi gelişme”

Önümüzdeki hafta Madrid Zirvesi'nde görüşülecek konulardan bir tanesi Finlandiya ve İsveç'in üyelik başvuruları olduğunu yineleyen Stoltenberg, başvuruları "tarihi gelişme" olarak kaydetti.

Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri bulunuyor. Finlandiya ve İsveç ile bunları gidermek için çalışıyoruz" sözlerini dile getirdi.

Madrid Zirvesi'nde görüşülecek konulara da değinen Stoltenberg, NATO'nun yeni "Stratejik Konsept Belgesi"nin kabul edileceğini, Ukrayna'ya yardımların ele alınacağını, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in liderlere hitap edeceğini, NATO'nun harcamaları ve yük paylaşımının değerlendirileceğini bildirdi.