image

PeyamaKurd - ABD Demokrat Partinin Kürt üyesi Azad Kobani, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu ve Biden-Erdoğan görüşmesi hakkında açıklama yaptı.

Erbil’e bir ziyaret gerçekleştiren Kobani, "Biden operasyon için Erdoğan'a yeşil ışık yakacak mı?" sorusunu yanıtladı. Kobani, Biden’ın Suriye’ye yönelik askeri bir müdahaleye karşı olduğunu, bu konudaki görüşünü Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletmiş olabileceğini söyledi.

Rûdaw Radyo’da yayınlanan “Çavê Sêyem” (Üçüncü Göz) programında bu soruya yanıt veren Kobani, “Biden'ın Erdoğan'ı Suriye'ye müdahale konusunda uyardığına inanıyorum. Artık ne ABD, ne Rusya, ne de Avrupa ülkeleri, Suriye'de Türkiye’ye ve müttefiklerine herhangi bir rol vermek istemiyor" diye konuştu.

Aynı zamanda ABD seçimlerinde Biden’ın propaganda ekibinde yer alan Kobani, “ABD yönetiminde ilk defa bu kadar çok Kürt dostu ve destekçisi bulunuyor” dedi.

Erdoğan-Biden görüşmesi!

Türkiye’nin Rojava ve kuzeydoğu Suriye’ye yönelik olası operasyonu için açıklamalarının ardından gözler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile Roma’daki G20 Liderler Zirvesi’ne çevrilmişti.

Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Erdoğan, ABD’nin YPG’ye verdiği destekten dolayı üzüntülerini dile getirdiğini belirtti. 

Erdoğan, olası bir operasyon sorusuna da, “Operasyonun yapılması gerektiği zamanda tabii ki operasyon yapılır. Ondan geri adım atılmaz” yanıtını verdi.