image

PeyamaKurd - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Yeni Sağ lideri Naftali Bennett'ın değişim kampından çekilmesi ve hükümeti kurma olasılığına ilişkin kapının tamamen kapalı olduğunu duyurmasının ardından iktidarda kalma gücünü, yeniden kazandığı iddia edildi.

Siyasi arenada beklenenden daha büyük ve hızlı bir şekilde güç kazandığına vurgu yapılan Netanyahu’nun, siyaset sahnesine geri dönerek, liderliğinde bir hükümet kurmak veya yeni bir seçime gitmek için çalışmalarına hız verdiği belirtildi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, Netanyahu, Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı yürüttüğü savaşın yanı sıra şu an 59 milletvekilinden oluşan büyük sağcı bir blokta söz sahibi olmak için kartlarını bizzat Bennett ve aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi lideri Bezalel Smotrich ile düzenlemeye çalışıyor.

Netanyahu’nun söz konusu liderlere iki seçenek sunduğu, bunların da ya Gideon Saar'ı kendi saflarına katılmaya ikna etmek ya da Mansur Abbas liderliğindeki İslami Hareket'in Birleşik Arap Listesi bloğu tarafından desteklenen bir hükümet ortaklığını kabul etmek olduğu kaydedildi.

Netanyahu, hükümetinin herhangi bir küçük partiye bağlı kalmaması için ikisini de dahil etmeyi tercih ediyor. Bunu başaramazsa beşinci kez yeni seçimlere yönelecek. Yeni bir hükümetin kurulması için iki aylık süreye ek olarak seçimlerin hazırlanması üç veya dört ay sürecek. Netanyahu bu süre boyunca başbakan olmaya devam edecek.

Netanyahu'nun muhalifleri bu nedenle kendisnin epey kazançlı olduğunu savunuyor. Netanyahu’nun belki de liderliği altında güçlü bir hükümette sorunlar çözülene kadar İsrail'i altıncı ve yedinci seçimlere sürükleyebilecek ya da mevcut durum yolsuzluk suçlamalarıyla yargılandığı mahkemeyi iptal etmesine yardımcı olacak devam eden bir kriz haline gelebileceği kaydediliyor.