image

PeyamaKurd - New York Times gazetesi, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının nedenlerini ve perde arkasını yazdı. Gazeteye göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 'Kürtleri terk etmemek' için çekilmeye karşı çıktı. Başkan Donald Trump ise Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik harekâtının Amerikan askerlerini riske atacağı için çekilme kararında baskı uyguladı.

Trump’ın Suriye’den çekilme kararının Amerikan yönetimi içinde derin görüş ayrılıkları yarattığı ve Pentagon’un ‘Suriyeli Kürtlere ihanet edilmemesi’ için Beyaz Saray’ı bu karardan vazgeçirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

New York Times’ın ABD’deki tartışmaların perde arkasına yönelik yayınladığı haber şu şekilde:

‘ABD ve Rusya’nın nüfuz alanı genişler’

Son birkaç günde yapılan bir dizi toplantıda ve telekonferans görüşmesinde, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ve diğer üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri, Trump’ı topyekun bir çekilmeden vazgeçirmeye çalıştı. Mattis ile diğer yetkililer, böylesine büyük bir politika değişikliğinin tam da ABD’nin Rusya ve İran’a meydan okunması çağrısı yaptığı bir dönemde, bu iki ülkenin Suriye’deki nüfuz alanını genişleteceğine dikkat çekti.

‘Kürtleri terk edersek, güven kazanamayız’

Pentagon yetkilileri, Suriye’den çekilmenin ‘Kürt müttefiklerini ihanete uğratacağını ve onları Türkiye’nin olası bir askeri saldırısına maruz bırakabileceğini’ ifade etti. Yetkili isimler, ‘Kürtleri terk etmenin, ABD’nin gelecekte Afganistan’dan Yemen ve Somali’ye uzanan bir coğrafyada yerel savaşçıların güvenini kazanmasını zorlaştıracağını’ da vurguladı. Ayrıca yetkililer IŞİD terörünün tam bitmediğine de dikkat çekti.

 ‘Erdoğan’ın açıklamaları elini güçlendirdi’

Habere göre, Suriye’den çekilmeyi bir seçim vaadi olarak da ortaya atan Trump baskılara rağmen geri adım atmak istemiyordu. Gazete bu noktada, Türkiye’den gelen ‘Fırat’ın doğusuna harekât’ açıklamalarının Trump’ın elini güçlendirdiğine dikkat çekti. Yetkililer, Trump’ın ‘Türkiye’nin harekâtının Suriye’deki ABD askerlerine tehdit oluşturacağını’ ifade ederek çekilmeyi savundu. Pentagon ise bu gerilime diplomatik çözüm bulunmasından yana tavır takındı.

‘Kürtlerden destek alınacak’

Gazeteye demeç veren yetkili isimler, aşamalı bir çekilme planının da ortaya atıldığını fakat Trump’ın Suriye’deki 2 bin Amerikan askerini hızla çekmek istediğini anlattı. Bir yetkili ise, IŞİD’le 2014’te başlayan mücadelede Amerikan hava saldırılarının süreceğini ve sahada Kürtlerden destek almayı umduklarını söyledi.

‘Trump’ın amacı dikkat dağıtmak”

Pentagon’dan bir yetkilisi ise Trump’ın ülke içinde hakkında yürütülen soruşturmaların yoğunlaşması sonrası dikkat dağıtmak istediğini söyledi.