image

PeyamaKurd - Rusya'nın enerji kısıtlamaları sonrası Avrupa ülkeleri alternatif arayışlara girerken bir açıklamada bulunan Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, enerji krizinin Avrupa'da daha fazla "enerji milliyetçiliğine" yol açabileceği uyarısı yaptı.

Norveç haber ajansı NTB'ye yaptığı açıklamada Avrupa'ya mesajda bulunan Store şu sözlere yer verdi:

"Sıradan insanları, sanayiyi, iş yerlerini ve ekonomiyi etkileyen yüksek elektrik ve gaz fiyatları ile şu anda içinde bulunduğumuz kritik durumda hepimizin ulusal koşullarla ve elektrik arzımızı nasıl sağladığımızla daha fazla ilgilenme tehlikesi var."

Norveç Başbakanı Store açıklamalarında, enerji krizinin her ülkenin kendi ihtiyaçlarına öncelik vermesine yol açabileceğini dile getirerek, bazı Avrupa ülkelerinin geride kalmasını önlemek için ülkeler arasındaki iş birliğinin şart olduğunu kaydetti.

Açıklamalarında Norveç'in komşu ülkelerle enerji paylaşımına devam edeceğini dile getiren Store değerlendirmelerde bulundu:

"Her ülkenin kendi kapalı sistemi olsaydı, kıtlık zamanlarını karşılayabilmek için muazzam rezervler oluşturmamız gerekirdi. Şimdi bunu iyi bir şekilde dengelemeyi başardık ve bu iş birliğine dikkat etmeliyiz."