image

PeyamaKurd - ABD’nin en saygın gazetelerinden biri olan New York Times (NYT) gazetesi, eğitimini tamamlamak için Süleymaniye’ye gelen Afgan üniversite öğrencilerini gündemine taşıdı.

NYT’de yer alan habere göre, 109 Afgan üniversite öğrencisi, öğrenimlerini tamamlamak üzere Süleymaniye’ye geldi. Gazete, öğrencilerin sayısının yılsonuna kadar 300’e ulaşacağını da belirtti.

Haberde, söz konusu öğrencilerin, pasaportuz ve vizesiz seyahat ettikleri ve kendilerine kolaylık sağlandığı belirtildi.

Taliban, ABD tarafından finanse edilen üniversiteyi “kafirler sığınağı” ilan etti!

NYT’de yer alan haberde, Taliban’ın Ağustos ayında ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan'da bulunan Amerikan Üniversitesi “kafirler sığınağı” ve öğrenciler de “ajan” ilan edildi. Bunun üzerine ABD tarafından finanse edilen üniversite kapatıldı ve öğrenciler de kaçtı.

Taliban’ın, kendileri hakkında bilgi edinememesi için bazı arkadaşlarıyla birlikte aceleyle tüm belgeleri yakarak imha ettiğini ifade eden üniversite öğrencisi Neda, üniversitenin yabancı çalışanlarının kısa sürede Kabil Havalimanı üzerinden tahliye edildiğini, öğrencilerin ise havalimanından çıkarıldığını, bu yüzden havalimanı dışında kalan öğrencilerin kötü koşullarda kaldığını dile getirdi.

Öğrenciler Süleymaniye Amerikan Üniversitesi’ni görünce şaşırmış!

Neda, “Ailelerimize Irak’a götürüleceğimizi söylemedik. Çünkü ailelerimiz Irak’ta patlamalar ve DAİŞ saldırıları olduğunu duymuş. Bu yüzden bu konuyu açıklayamadık” dedi.

24 yaşındaki Maşal da Süleymaniye’ye gelen bir başka kadın öğrenci. Maşal “Seyahatimizin Irak’ta noktalanacağını öğrenince, ‘Taliban’ı geride bıraktık, şimdi de DAİŞ’le karşılaşacağız’ dedik” diye konuştu.

Ancak Maşal Süleymaniye Amerikan Üniversitesi’ne ulaştığında, korktukları şeyin başlarına gelmediğini anlamış.

Süleymaniye’ye ulaşan öğrenciler gece yarısı rektör ve öğretim üyeleri tarafından çiçeklerle karşılanmış. Öğrenciler ise üniversitenin yüksek duvarlarla çevrili olmadığını görünce şaşırmış.