image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirüs salgınının yeni merkez üssü olan ABD'de can kaybının hızla artarken şaşırtan bir gelişme daha gerçekleşti. 

Salgın ile ilgili bir gelişmeyi paylaşan New York Times gazetesi, test amacıyla 19 gün bekletilen cesetten örnek alındığını ve test sonucunun pozitif çıktığını aktardı. Bu gelişmeyle virüsün insan vücudunda 19 gün yaşadığı tespit edilmiş oldu. 

Covid-19'a ilişkin New York Times gazetesinde yayımlanan bir analiz ABD ile ilgili korkutan verileri ortaya çıkardı. Gazete, ülkede açıklanan Coronavirüs ölümlerinin gerçek sayıdan daha düşük olduğunu ileri sürdü. 

Olayla ilgili gazeteye konuşan Indianalı bir doktor, mart ayında ölen bir hastasına Coronavirüs testi yaptırmak istediğini fakat talebinin reddedildiğini belirtti.  

NYT’ye göre kamu sağlığı uzmanlarının pandemi sırasında gerçekleşen ölümlerin nedenlerini derlemenin normal şartlarda aylar veya yıllar aldığına dair görüşlerini aktararak, günümüzde ise yetkililerin günlük ölü ve vaka sayısı paylaştığını, halkın da bu eksik verilere bakarak salgının boyutunu anlamaya çalıştığını belirtti. 

NYT’ye verilen örneklerde Coronavirüs belirtileriyle hayatını kaybeden bir kişinin eşinin yoğun uğraşları sonucunda, cenaze evinde 19 gün boyunca bekletilen cesetten örnek alındığı ve test sonucunun pozitif çıktığı ifade ediliyor.