image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın kalıcı İsrail-Filistin barış planının öncekilere kıyasla 'ciddiye alınması en zor plan' olarak niteleyen New York Times gazetesi, "Uzun zamandır beklenen bu 'anlaşma', İsrail'in sağ kanadına istediklerini veriyor" paylaşımında bulundu. 

Trump’ın Yüzyılın Anlaşması olarak adlandıran Orta Doğu barış planını öncekilere kıyasla 'ciddiye alınması en zor plan' olarak değerlendiren New York Times’ın (NYT) yayımladığı makalede, Trump'ın barış planı için "Uzun zamandır beklenen bu 'anlaşma', İsrail'in sağ kanadına istediklerini veriyor" sözlerine yer verdi. 

Analistlere göre anlaşma doğmadan öldü... 

Gazetenin yayımlanan haberinde şu ifadelere yer verildi: 

"Nereden bakarsanız bakın, 'Yüzyılın Anlaşması' olarak lanse edilen plan, başı belada olan iki politikacının yeniden seçilmek için, Netanyahu mart başında ve Trump kasımda, kendi sağcı tabanını memnun etmeye çalışan gündem değiştirmeye yönelik alaycı bir girişimi olarak görünüyor. Analistler, anlaşmanın daha doğmadan öldüğünü ve daha da kötüsü, Amerika'nın gelecekteki arabuluculuk rolünden feragat ettiğini ilan etti." 

New York Times’ın makalesinde bölgede barış ihtiyacına rağmen söz konusu planı, en pragmatik ve bitkin Filistinlilerin bile kabul etmesinin zor olduğu belirtilerek, Trump'ın düşündüğünün aksine planın Filistinliler tarafından reddedilebileceği ifade edildi. 

“Plan var olan duruma benziyor” 

Trump’ın ilan ettiği planının, uzun vadede İsrail'e nasıl bir fayda sağlayacağını görmenin de zor olduğuna işaret edilen makalede, "Filistin'in bir devlet olmayacağını görmek için önerilen 'devlet' haritasına ve planın bazı ayrıntılarına sadece bir göz atmak yeterli. 

İsrail tarafından tanımlanan güvenlik gereksinimlerine tabi olarak köprüler, yollar ve tünellerle bağlandığı varsayılan bir etnik adalar yaması olacak. Başka bir deyişle, plan zaten şu an var olan duruma benziyor” ifadesi kullanıldı. 

Yüzyılın Anlaması planının, İsrail'e neredeyse tüm İsrail yerleşimlerini ve Ürdün Vadisi'ni hemen ilhak etme hakkı verdiğine dikkati çekilen makalede, plan kabul edilse bile sonunda İsrail'in 4 yıl sonra Filistin devletini kabul edip etmeyeceği endişesi de belirtildi.