image

PeyamaKurd - ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, "2021 Demokrasi Raporu" üzerine yayımlanan bir analizi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafıyla paylaştı.

Max Fisher imzalı analizde, ABD müttefiki ülkelerin demokrasi durumu incelenerek, söz konusu ülkelerde demokrasinin 2010'dan bu yana erozyona uğradığı kanısına varıldı.

Erozyonun sebebi olarak seçimlerin şeffaflık derecesi ve yargı bağımsızlığını gösteren analizde, "ABD müttefikleri, son 10 yılda küresel olarak demokratik gerilemenin büyük bir payını oluşturuyor. Dünyanın geri kalan ülkelerine göre ortalamada yine daha demokratik görünse de 2010'dan bu yana hemen hemen hepsinde bir dereceye kadar demokratik erozyon yaşandı. Bu da seçimlerin şeffaflığı veya yargı bağımsızlığı gibi temel unsurların zayıfladığı diğer ülkelerdeki düşüşleri de geride bırakan oranlarda olduğu anlamına geliyor" ifadeleri yer aldı.

"Fransa veya Slovenya gibi ülkelerde demokrasi, kurumların tepki ve güvensizlik siyaseti arasında değer kaybetmesine tanık oldu” ifadesinin yer aldığı analizde, Bahreyn’de zaten kısıtlı olan özgürlüklerin de kısıtlandığına vurgu yapılarak, “Bu hükümet biçiminde, seçilmiş liderler daha çok 'diktatör' gibi davranır ve siyasi kurumlar aşınır” yorumu yapıldı.

Analizde, Türkiye'nin de bu gruba dahil olabileceği belirtilerek, "ABD'nin müttefikleri genellikle bu eğilime öncülük etti” denildi.