image

PeyamaKurd - ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, Türkiye’deki ekonomik sorunları mercek altına alarak, iktidarın geleceği hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

NYT, "Artan elektrik faturaları Türkler arasında ve Erdoğan için krizi derinleştiriyor" başlığıyla yayımladığı analizinde, “Her şey bazı tüketicilerin sosyal medyaya Ocak ayının sonunda elektrik faturalarının iki kat artmasını gösteren fotoğraflarını paylaşmasıyla başladı” yorumunu yaptı.

New York Times, Türkiye büro şefi Carlotta Gall imzalı haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin siyasi bir kriz içine girdiği belirtildi.

Analizde, “Artan enflasyon ile birlikte ev ve iş yerlerinde elektrik faturaları sadece bir ayda iki katına çıktı. Bazı tüketicilerin sosyal medyaya Ocak ayının sonunda elektrik faturalarının iki kat artmasını gösteren fotoğraflarını paylaşmasıyla başladı. Fakat bu şikayetler kısa sürede kar topunu Erdoğan hükümeti için devasa bir siyasi krize çevirdi” değerlendirmesi yapıldı.

Masrafların artması büyük bir şok yarattı!

Türkiye’de resmi enflasyonun şu an yüzde 48’den fazla olduğu ve Türk Lirası’nın (TL) de rekor seviyede düşüş gösterdiğini belirten Gall, Erdoğan’ın geçen aylarda asgari ücreti artırmasına rağmen gıda ve yaşam masraflarının artmasının büyük bir şok yarattığını ifade etti.

New York Times’ta yer alan makalede ayrıca özel elektrik şirketlerinin bazılarının Erdoğan ile yakın bağı olan holdinglere ait olduğu da belirtildi.

AKP'nin kalesinden "Biz bittik, çok kötü durumdayız" isyanı!

AKP'nin her seçimde birinci çıktığı Konya’da çalışan bir berber, gazeteye yaptığı açıklamada “Biz bittik. Çok kötü durumdayız. Sadece biz de değil, herkes yakınıyor. Ödediğim kiradan çok daha fazla elektrik faturası geldi. İlk düşündüğüm işi bırakıp bordrolu bir iş bulmak oldu ama bu benim işletmem” yorumunu yaptı.

Yazının devamında, “Türkiye ekonomisi pandemiden önce de kötüydü ve turizm ve hizmet sektörüne dayandığı için kapanma zamanları birçok işletmeyi etkiledi. Hükümet bazı yardımlar yaptı fakat bunlar da kredi gibiydi. Birçok insan halen bunları ödüyor” yorumu yapıldı.

Analizin sonunda şu ifadelere yer verildi:

“Erdoğan’ın muhalifleri aylardır ülkenin ekonomik çöküşe gideceğini söylüyordu. Fakat tek kontrol merkezinin Erdoğan’da olduğu bir sistemde Erdoğan bütün kararları kendisi alıyor. Ekonomistlerin uyarılarına rağmen Erdoğan, faizleri artırmayı reddetti. Fakat Erdoğan bu kadar sorumluluk alırken, Türklerin öfkesinin de kendisine yöneltilmesi riskini göze aldı. Muhalefet elektrik faturalarının iki kat artmasının, Erdoğan hükümetinin yönetemediğinin göstergelerinden sonuncusu olduğunu dile getirdi.”