image

PeyamaKurd - Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sürerken, Kiev yönetiminin bu hafta gündeme getirdiği “garantör ülke” tartışması da hararetlenerek devam ediyor.

Ukrayna'nın 'garantör ülke' tartışması devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı 'Garantör ülke olabiliriz' açıklamalarından sonra New York Times seçenekleri masaya yatırdı.

Dünya genelinde Ukrayna’nın garantör ülke çağrısı tartışılmaya devam edilirken Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte New York Times, garantör ülkelerle ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı.

New York Times’taki makalede, “Rusya’nın işgalini bitirmek isteyen Ukraynalı yetkililer bu hafta İstanbul’da gerçekleşen görüşmelerde garantör ülkelerin belirlenmesi durumunda bazı konularda görüşmelerin devam edebileceğini söyledi” hatırlatması yapıldı.

"Batılı ülkeler Rusya ile savaşa girmek istemez"

Makalede, “Ukraynalı yetkililer NATO üyesi ABD, Birleşik Krallık, Türkiye, Fransa ve Almanya’nın da dahil olduğu potansiyel ülkeleri istediğini söyledi. Bu ülkeler Ukrayna’ya saldırılması durumunda onu savunmaya hazırlanacak. Fakat bazı uzmanlar bunun NATO’nun kolektif savunma doktrinini hatırlattığına dikkat çekti” ifadeleri yer aldı.

Erdoğan’ın prensipte garantör olmaya sıcak baktığını dile getirmesinin ardından diğer ülkelerin de onay verebileceğini öne süren New York Times, “Ukrayna’nın talebi Washington’ta şaşkınlık yarattı. Fakat bu düzenleme bazı zorlukları da beraberinde getirebilir. Bunlardan biri de Batılı güçlerin Rusya ile silahlı çatışmaya girmek istememesi” yorumuna yer verdi.

Diğer yandan eski bir Sovyetler Birliği üyesi olan Ukrayna’nın NATO benzeri bir oluşum geliştirmesine Kremlin’den nasıl bir yanıt geleceği de New York Times’ın makalesinde yer aldı.