image

PeyamaKurd - Letonya parlamentosu, Rusya'yı, "terörizmin sponsor" devleti ilan etti ve "Ukrayna halkına karşı hedeflenmiş soykırım" suçlamasında bulundu.

Parlamentodan yapılan açıklamada, Rusya'yı terörizmin devlet sponsoru olarak tanıdıkları ve aynı düşüncede olan ülkelerin de görüşlerini ifade etmeye çağırdıkları ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, "Rusya, Ukrayna halkını ve silahlı kuvvetlerini moralsiz bırakmak ve Ukrayna'da devlet işleyişini felç etmek için işgal sırasında acı ve yıldırmayı araç olarak kullanıyor" denildi.

Ayrıca Letonya milletvekilleri, "Rusya'nın siyasi amaçlar doğrultusunda sivillere uyguladığı şiddeti terörizm olarak gördüklerini" sözlerini dile getirdi.

Milletvekilleri, Rusya'nın Ukrayna'da misket bombası kullanmasını ise "korku yaymak ve ayrım gözetmeksizin sivil öldürmek için" yapıldığını ifade ederek söz konusu eylemleri kınadı.

Parlamento diğer yandan, "Rus işgalinin Belarus rejiminin desteği ve katılımıyla" yapıldığını ve uluslararası toplumu, Rusya'ya karşı kabul edilen yaptırımların aynısını Belarus'a karşı da uygulamaya çağırdığını kaydetti.