image

PeyamaKurd - Norveç'te 32 Kürt, farklı şehirlerde ve farklı parti listelerinden seçimlere katılmak için aday oldu.

Norveç’te yerel seçimler yaklaşırken, birçok parti listesinde Kürt adaylar da yer alıyor. Norveç Muhafazakar Parti'den iki Kürt aday.

Kürt aday Derya Kadir, “Kazanırsak planımızda mutlaka güzel şeyler var ve alınacak kararlarda etkili olacağız. Ayrıca Norveç'te yaşayan Kürtler için, Norveç için, ulusum için milletim için, ülkem Kürdistan için çalışacağız" ifadesini kullandı.

Norveç'te Sarpsborg Belediyesi için aday olan Kadir, şunları dile getirdi:

“Norveç'te belediye seçimleri her dört yılda bir yapılıyor, 15 Ağustos'tan itibaren insanlar oy kullanmaya başlıyor ancak sandıklar resmi olarak 8-11 Eylül tarihleri arasında açılıyor.”

Muhafazakar Parti Genel Başkanı Eric Sele, bu seçimlerde 2 Kürt adayının olduğunu ve bunlardan en az birinin kazanacağını umduklarını dile getirdi.

"Kürdistan Bölgesi’nde referandum kararı doğruydu"

Sele, yaklaşık 10 yıldır Kürt meselesinde Kürtlerle birlikte çalıştığını, 2017 yılında Kürdistan Bölgesi'nde yapılan bağımsızlık referandumunda gözlemci olan bir ekibin danışmanlığını yaptığını aktardı.

Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumun doğru bir karar olduğunu belirten Sele, "Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ni tamamen destekliyorum" dedi.

Eric Sele ayrıca, Kürdistan Bölgesi’ni birçok kez ziyaret ettiğini ve Kürtleri sevdiğini de sözlerine ekledi.