image

PeyamaKurd - Macaristan İsveç'in NATO üyeliği teklifini onaylama sürecini daha da geciktirebileceğinin sinyalini verdi. Parlamento Başkanı yerel bir televizyona verdiği demeçte, teklifin onaylanması gerektiğinden "emin olmadığını" söyledi.

Macaristan'da iktidardaki Fidesz partisinin kıdemli milletvekillerinden Parlamento Başkanı Laszlo Kover, HirTV'ye yaptığı açıklamada İsveç'e atıfta bulunarak "Bu teklifi onaylamamız gerektiğinden emin değiliz" dedi. Macaristan'ın onayı, "İsveçli siyasetçilerin Macaristan'ın demokratik gerilemesine yönelik eleştirileri" nedeniyle Temmuz 2022'den bu yana parlamentoda bekletiliyor. Kover'in yorumları, Macaristan Dışişleri Bakanı'nın da geçen hafta İsveçli mevkidaşına yazdığı ve bazı İsveçli siyasetçilerin Macar hükümetine yönelik "önyargılı ve haksız" suçlamalarına ilişkin endişelerini bir kez daha dile getirdiği mektubun ardından geldi.

İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına tepki olarak geçen yıl Finlandiya ile birlikte NATO üyeliği için başvurmuş ve ittifak üyelerinin çoğu bu başvuruyu hızla onaylamıştı. Ancak Türkiye ve Macaristan henüz İsveç'in başvurusunu onaylamadı ve "her iki ülke de bu konudaki tutumlarını yakından koordine ettiklerini" açıklamıştı. Macaristan parlamentosu bu ayın sonunda yeniden toplanacak ancak İsveç'in onayına ilişkin bir tartışma ve oylamanın gündeme gelip gelmeyeceği henüz belli değil.