image

PeyamaKurd - Eski ABD Başkanı Barack Obama, Trump'ın İran’a yönelik verdiği karara tepki gösterdi. Kararın son derece yanlış olduğunu altını çizen Obama, İran'la 2015 yılında nükleer anlaşmayı imzalamaya ilişkin "İran'ın herhangi bir şekilde ihlal etmediği nükleer anlaşmayı riske atma kararı ciddi bir hatadır." dedi

İran'la 2015 yılında nükleer anlaşmayı imzalayan dönemin ABD Başkanı Obama, yazılı açıklama yaparak ABD Başkanı Donald Trump'ın İran kararının yanlış olduğunu savundu. Obama, nükleer anlaşmanın hem ABD'yi hem de dünyayı 'nükleer silahlara sahip bir İran'dan koruduğunu' ifade ederek altı maddeyle anlaşmanın sağlam temellere oturduğunu belirtti.

Trump’ın anlaşmayı riske atarak hata yaptığını vurgulayan Obama, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi, "İran'ın herhangi bir şekilde ihlal etmediği nükleer anlaşmayı riske atma kararı ciddi bir hatadır. İran'la nükleer anlaşma olmaksızın ABD, nükleer silahlara sahip bir İran ile Ortadoğu'da başka bir savaş arasında tercih yapmak durumunda kalabilir."

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ülkesinin İran'la varılan nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015 yılında askıya alınan İran'a yönelik ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini bildirmişti. Söz konusu anlaşma, Obama döneminde İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanmıştı. Anlaşmaya imza koyan diğer ülkeler ise eksiklerin giderilerek anlaşmanın korunması gerektiğini savunuyor.