image

PeyamaKurd- PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi ve eski PKK yöneticisi Osman Öcalan, PKK’nin hem kendisini hem de Kürtleri kandırmak istediğini belirtti.

BasiRoj programına konuk olan Öcalan, ABD’nin, PKK’nin 3 yöneticisinin başına ödül koyma kararı ve PKK’nin son dönem politikasıyla ilgili konuştu.

ABD’nin Orta Doğu’yu tekrar düzene sokmak istediği için Türkiye gibi bir ülkeyi karşısına almak istemediğini ve PKK’nin 3 yöneticisiyle ilgili para ödülü koyduğunu ifade eden Öcalan, bu politikaların ABD’nin çıkarına olduğunu belirtti.

Öcalan, ABD’nin PYD ile PJAK’ın PKK’den ayrılmasını istediğini söyleyerek; Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın buna karşı çıktığını vurguladı.

Öcalan, “Abdullah Öcalan tutuklandığı zaman PYD ve PJAK’ı ben kurdum ki PKK’nin kolu olsunlar ve devrim onlarla devam etsin. Cemil Bayık PJAK’ın, Murat Karayılan da PYD’nin kurulmasına karşı çıktı. Duran Kalkan da ikisine destek veriyordu. Ama eğer bu üç kişi PKK’den uzaklaştırılırsa PKK güçlenecektir” dedi.

“Kimse hendeklere arka çıkmadı”

Öcalan, PKK’nin bugün yürüttüğü politika Kürtlerin çıkarlarına ters olduğunu ifade ederek, “PKK’nin politikası parti çıkarı üzerinde yürüyor, bu da Kürtlerin çıkarına terstir. PKK böyle bir politika ile hem kendisini hem de Kürtleri kandırmak istiyor” diye konuştu.

Öcalan PKK’nin İran ve Suriye rejimi ile olan ilişkilerine yönelik ise,

“Hendek çatışmalarında sonra PKK’de büyük bir kırılma yaşandı. Çünkü hem Kürtler hem de gerillalar hendeklere karşıydı. Hendek taktiğinin yanlış olduğunu söylüyorlardı. Kimse bu hendek politikasına arka çıkmadı. O zaman PKK, ABD’nin kendisine yardım etmesini istiyordu ama ABD yardım etmedi. Dolaysıyla PKK de yüzünü eski dostları olan İran ve Suriye’ye çevirdi. Çünkü İran ve Suriye PKK’nin eski dostlarıdır” şeklinde konuştu.