image

PeyamaKurd- Abdullah Öcalan'ın avukatları, 22 Mayıs'ta İmralı'da yaptıkları görüşmeye yönelik açıklama yaptı. Öcalan, açlık grevleri ve ölüm oruçlarının amacına ulaştığını ifade ederek, sona erdirilmesini talep etti.

İmralı’da avukatlarıyla 8 yıl sonra ikinci kez görüşen Öcalan, açlık grevi ve ölüm orucuna yönelik “Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum” mesajını verdi.

Avukat Uysal, “Bu görüşmelerin yaptırılmasının bir müzakere sürecinin varlığı anlamına gelmediğini, önceki görüşmede olduğu gibi yine hatırlattı. Mesajlarının tüm demokrasi güçlerine, Türkiye’nin her yelpazesindeki siyasi yapılarına ve devlete olduğunu söyledi. Bu tutumuna karşı ‘tüm çevrelerden nasıl bir karşılık verileceğini 30-40 gün sonra anlarız’ diyerek şu anda hiçbir çevrenin tutumu için herhangi bir yorum yapmadığına tanıklık ettik” dedi.

Açıklamadan satır başları şu şekilde:

İmralı Cezaevi’nde 22 Mayıs’ta bir görüşme gerçekleştirdik. Öcalan metnin önemini söyledi. Toplumsal uzlaşı, demokratik müzakarenin tartışılması Türkiye’nin temel konularından biri. 2013 yaklaşımını Türkiye’nin tamamı biliyor. Bu görüşmeler müzakere anlamına gelmiyor.

Suriye’nin çözümü için rol oynaması gerekiyorsa oynayacağını söyledi.

Öcalan üzerindeki tecritin artması ile birlikte kriz arttı. 20 gün içerisinde sadece görüşlerini 2 defa söylemesi de olumlu olmuştur.

Öcalan’ın açlık grevlerinin sonlanması gerektiğini belirtti.

Daha sonra Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm orucuna dair mesajı okundu. 

Öcalan’ın mesajı şöyle: 

"Değerli yoldaşlar,

Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum. Bana ilişkin maksadınızın hasıl olduğunu da rahatlıkla belirtip hepinize en derin sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. 

Asıl bundan sonrasında da bana yeterli yoğunluk ve iradeyle eşlik etmenizi de özenle belirtiyor ve umuyorum. 

Bitmeyen sevgi ve selamlarımla

22 Mayıs 2019, İmralı Cezaevi

Abdullah ÖCALAN!"