image

PeyamaKurd - Kandil’deki PKK yönetimi ile İmralı arasında ihtilaf olduğunu dile getiren Abdullah Öcalan’ın kardeşi, siyasetçi Osman Öcalan, İmralı’yla yapılan görüşme sonrası dün paylaşılan mesajları değerlendirdi.

Osman Öcalan, PKK ile Abdullah Öcalan arasında ihtilafın var olduğunu belirterek, “Açlık grevleri ölümlere sebep olmamalıdır yaklaşımı doğru bir yoldur. Ama Kandil yönetiminin ‘İmralı’da yapılan görüşme direnişi zayıflatmak için planlanmıştır’ açıklaması doğru değildir. Kandil yönetimi meşruiyetini kaybetmiştir” ifadesini kullandı.

Kandil yönetimine eleştirilerde bulunan Osman Öcalan, “Kandil Abdullah Öcalan’ın tersine hareket ediyor. PKK’de, Kürt ulusal hareketi içerisinde gayrimeşru bir yönetim iş başındadır. Bu gayrimeşru yönetim sorunları çözüme götürecek nitelikte değildir. Kürt halkı çeşitli yollarla bu yönetimi uyarmalı, mümkünse alaşağı etmelidir” sözlerine yer verdi.

Osman Öcalan açıklamalarının devamında İmralı’nın, cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle ilgili gelen mesajlara şu değerlendirmede bulundu, “Aslında genel olarak açlık grevleri Türkiye’ye geri adım attırmaya dönüktür. Bunun içinde Öcalan da var. PKK askeri ve siyasi boyutta zayıf düşmüş, burada bir boşluk var. Bu boşluğu doldurmanın tek yolu farklı bir mücadele alanı bulmaktır, bu da açlık grevleridir, ölüm oruçlarıdır.”

Bu haberi gördünüz mü? | Gül’den YSK’ya tepki: “Bir arpa boyu yol alamamışız”