image

PeyamaKurd - Türkiye İletişim Başkanlığı, YSK'nin Hollanda’da bir sandıkta açılan ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin yer aldığı kutucuğun üzerinde siyah nokta bulunan oy pusulalarına ilişkin toplanacağı iddialarını yalanladı. Açıklamada 'baskı hatasının' oyları geçersiz kılmayacağı kaydedildi.

Yurtdışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi sırasında, Hollanda'da görülen ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin yer aldığı kutucuğun içinde yer alan siyah nokta baskısı tartışma yaratmıştı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) söz konusu pusulalar nedeniyle toplanacağı iddia edilmişti.

Türkiye İletişim Başkanlığı, YSK'nin Hollanda'da bulunan ve tartışmalara neden olan oy pusulalarına ilişkin toplanacağı iddialarını yalanladı.

Konuya ilişkin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada durum "baskı hatası" olarak nitelendirilirken, oyların geçerli olacağı bildirildi.

Açıklamada, "Bazı basın yayın organların yer alan, 'YSK, oy pusulalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin altındaki 'siyah nokta' için toplanacak. Baskı hatası oyları geçersiz kılabilir' şeklinde iddialar doğru değildir" denildi.