image

PeyamaKurd - Fransız basınına göre, Sudani'nin Paris'e yaptığı ziyaret sonrası Fransa ve Irak arasında ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla stratejik ortaklık anlaşması imzalandı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, başkent Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından karşılanırken, Macron, Sudani'yi Elysee Sarayı'nda konuk etti.

Paris'teki temaslar kapsamında Macron ve Sudani, ikili ilişkileri güçlendirmek ve çeşitli işbirliği alanlarında kapsamlı ilişkiler başlatmak amacıyla stratejik ortaklık anlaşmasına imza attı.

Yolsuzlukla mücadele konulu bir mutabakat zaptı imzalandı!

Ayrıca taraflar, Irak ve Fransa arasındaki egemenlik ve haklarda eşitlik ilkesine dayalı çıkarları da kapsayan anlaşma çerçevesinde, ikili ilişkilerinin güçlendirilmesi için siyasi, askeri, güvenlik, istihbarat, ekonomik, ticari, kültürel, çevresel ve bilimsel alanlarda somut projelerin hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Irak ve Fransa arasında yolsuzlukla mücadele konulu bir mutabakat zaptı imzalanırken, bu mutabakat zaptının iki ülke arasındaki ortak işbirliğine ilişkin bir dizi hüküm içerdiği vurgulandı.