image

PeyamaKurd - Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geçen hafta çıkan çatışmalar sebebiyle Azerbaycan’ı ‘ağır vahşet’ uygulamakla suçladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitapta bulunan Paşinyan, geçen hafta Azerbaycan ile ülkesi arasında çıkan en az 300 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaları gündeme getirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un da dinlediği konuşmada Paşinyan, “İşkence vakalarına dair deliller var, ölü asker bedenlerinde veya yakalananların bilerek sakatlanması, sayısız yargısız infaz ve Ermeni savaş esirlerine kötü muamelenin yanı sıra cesetlere yönelik aşağılayıcı muamele vakalarına dair kanıtlar var” ifadelerine yer verdi.

Hayatını kaybetmiş bir Ermeni kadın askerin cesedinin Azeri askerler tarafından parçalandığını ve bunların ‘gururla’ videoya alındığını belirten Paşinyan, “Böylesi ağza alınmayacak vahşetlerin işlenmesi, siyasi liderliğin Azerbaycan toplumuna Ermeni karşıtı nefret ve düşmanlık yerleştirmeye yönelik onlarca yıllık politikasının doğrudan bir sonucudur” dedi.

Azerbaycan’ı sivil yapıları da hedef almakla suçlayan Paşinyan, bombalama sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini 7 bin 600 kişinin de yerlerinden edildiğini dile getirdi.

Peşinyan, “Bu bir sınır çatışması değildi. Ermenistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne doğrudan, inkar edilemez bir saldırıydı” ifadelerini kullandı.