image

PeyamaKurd - Rojava Kürtlerine yönelik açıklamada bulunan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Suriye Anayasa Komitesi'nde Kürtlerin yer alacağını ancak Suriye Demokratik Güçleri'nden (DSG) temsilci yer almadığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen Cenevre’de yaptığı basın toplantısında, "Anayasa Komitesi'nin Suriye'deki tüm toplulukların temsilcilerini kapsadığını belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, Suriye'nin tarihi bağlamı açısından etkileyici bir durum. Bu, belirgin şekilde temsil gücü bulunan bir komite. Ayrıca komitede Kürtler de var ancak DSG temsilcileri yok” açıklamasında bulundu.

BM Temsilcisi, yarın İsviçre’nin Cenevre kentinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşeceğini ifade etti.

Ayrıca Pedersen, görüşmenin Suriye Anayasa Komitesi'nin 150 üyesi önünde gerçekleşeceğini belirterek, "Devam eden çatışmaların Suriye'nin kuzeydoğusu ve İdlib de dahil olmak üzere ülke genelindeki sorunların çözümüne yardımcı olacak ciddi bir siyasi süreci başlatmanın ne kadar önemli olduğunun bir diğer kanıtı” sözlerine yer verdi.