image

PeyamaKurd - BM Suriye Temsilcisi Geir O. Pedersen, “Suriye'de şu an 5 ülkenin silahlı kuvvetleri bulunmakta. Durum son derece tehlikeli. Bu nedenle siyasi bir süreç istiyoruz” ifadesini kullandı. 

İtalya'nın en eski düşünce kuruluşu Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsü’nün (ISPI), İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın da katkılarıyla bu yıl Roma'da 5'incisini düzenleyeceği "MED 2019-Akdeniz Diyaloğu Forumu"na katılmak için başkentte bulunan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Basın toplantısında açıklamada bulunan Pedersen, "Dokuz yıllık çatışmanın ardından halkın çektiği acılara son veren siyasi bir sürece başlamanın zamanı geldi. Suriye Anayasa Komitesi çatışmayı bitiremezse siyasi yolun kapısını açacak. Suriye'de şu an 5 ülkenin silahlı kuvvetleri bulunmakta. Durum son derece tehlikeli. Bu nedenle siyasi bir süreç istiyoruz” sözlerine yer verdi. 

Pedersen açıklamasının devamında "Cenevre'de Anayasa Komitesi’nin oluşturulması, müzakereler için bir başlangıç noktasıdır. İkinci tur müzakereler daha zordu ancak taraflar ilerlemeye istekli olduklarını belirtti" diyerek, yerlerinden edilmiş ve kayıp insanlar başta olmak üzere genel olarak ülkedeki insani duruma yönelik Şam rejimine baskı yapıldığını ifade etti.