image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Suriye’de, kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 70 kişilik sivil bir gruba hava saldırısı düzenlendiği iddiası ve YPG hakkında sorulan soruları yanıtladı.

2019'un mart ayında Suriye’de düzenlenen bir saldırıda kadın ve çocukların hedef alındığı iddiaları üzerine ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'den brifing istediğini belirten Kirby, Bakanlığın özellikle de sivil kayıplarının önlenmesi için iki ayrı genel inceleme yaptırdığını ifade etti.

Kirby, "Bunlardan biri tamamlandı güvenlik incelemesinden geçiriliyor. Diğeri ise tamamlanmak üzere. Bu ikincisi Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında istenilen bir çalışma" dedi.

Kirby: DSG ile çalışıyoruz, bölgeyi iyi biliyorlar ve güçlü savaşçılar!

Kirby, Türkiye’den AA muhabirinin YPG’ye ilişkin “New York Times haberinde bu saldırıda YPG'nin de belirli ölçüde ABD ordusuna istihbarat sağladığı ifade ediliyor, ABD ordusu hava saldırısı düzenlerken YPG’nin sağladığı istihbarata ne ölçüde güveniyor?” sorusuna şu şekilde karşılık verdi:

“IŞİD ile mücadelede DSG ile çalışıyoruz. Bu anlamda güçlü savaşçılardır ve elbette ki bölgeyi iyi bildikleri için IŞİD ile mücadelede istihbarat konusunda da destek sağlıyorlar.”