image

PeyamaKurd - Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, Al-Hurra televizyonuna verdiği röportajda Suriye'de yapılacak herhangi bir Türk askeri harekatının Ankara ile Washington arasındaki ortak çıkarları baltalayacağı konusunda uyardı.

‘Tek taraflı operasyon ilişkileri olumsuz etkiler’

Pentagon kanadı, Türkiye’nin Rojava’da tek taraflı askeri bir adım atmasının iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

ABD kanadı ayrıca açıklamada Rojava’da tek taraflı bir Türk askeri harekatın, özellikle ABD’li personelinin olduğu bölge ve çevresini kapsaması nedeniyle ciddi bir endişe duyduğunu ekledi.

Robertson, uluslararası koalisyonun terör örgütü IŞİD’in noktalarına karşı faaliyetlerini sürdürdüğünü ve Rojava’daki yerel ortaklarla (Demokratik Suriye Güçleri)  işbirliği içinde bulunduklarını belirtti.

ABD, Türkiye’yi ortak bir yaklaşım için beraber çalışmaya davet etti.  Sean Robertson, Suriye'de Türkiye'nin endişelerini ve güvenlik kaygılarını gidermek için "özel bir güvenlik mekanizması tesis etmek" adına Savunma Bakanlığı ve Türkiye’deki güvenlik hizmetleri ile yoğun görüşmelerin devam ettiğini de dile getirdi. 

Uluslararası Koalisyon tarafından dün gece gönderilen tırlar dolusu lojistik destek Qamişlo kentine ulaştı.