image

PeyamaKurd - Rusya ile savaşını sürdüren Ukrayna ordusuna askeri yardımlarını sürdüren ABD yönetimi, Ukrayna'ya askeri desteği nedeniyle stoklarında oluşan eksikliği telafi etmek ve gelecekteki çatışmalar için rezerv oluşturmak amacıyla top mermisi üretimini 2 yıl içerisinde yüzde 500 artırmayı planlıyor.

Ukrayna için top üretiminin arttırılacağına dair The New York Times gazetesinin bir ABD Ordusu raporuna dayandırdığı haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), bu girişimiyle Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu 155 milimetrelik mermi üretimi iki yıl içerisinde ayda 90 bine yükselirken, üretim yüzde 500 artmış olacak.

Pentagon'un bu kararı sonrası ülkedeki fabrikaları genişletmeyi ve yeni üreticiler getirmeyi içerecek söz konusu bu girişim, ABD savunma sanayi üssü için "yaklaşık 40 yıldaki en agresif modernizasyon çabasının" bir parçası olduğu kaydedildi.

ABD ordusu bu savaş öncesi ayda 14 bin 400 güdümsüz mermi üretirken, Ukrayna'nın tedarik ihtiyacı nedeniyle Pentagon'un üretim hedefi Eylül 2022'de üç katına ve Ocak 2023'te iki katına çıkmıştı.

"ABD, savaş ve barışta bu stokları bulunduran bir avuç ülkeden biri"

Top üretimine ilişkin açıklamada bulunan ABD Tedarik, Lojistik ve Teknolojiden Sorumlu Ordu Müsteşar Yardımcısı Douglas R. Bush ise, ABD'nin hem savaş hem de barış zamanlarında bu tür silahlardan önemli miktarda stok bulunduran bir avuç ülkeden biri olduğunu dile getirdi.