image

PeyamaKurd - Abdullah Öcalan'a ait olduğu iddia edilen mektuba yönelik tartışmalar devam ederken, Murat Karayılan da 23 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamada bulundu. 

Dün gece PKK medyası tarafından yayımlanan haberde Öcalan'ın mektubuna yönelik bir ifade yer almazken, 'HDP ve diğer demokratik kurumlar, sivil toplum kuruluşları, bu konuda kararlarını vermişlerdir. Faşizme karşı demokratik seçeneği esas alacaklardır' ifadeleri yer aldı.

Dün Anadolu Ajansı'nda yer alan bir haberde, Öcalan'ın HDP'ye mektup gönderdiği ve "tarafsızlık" çağrısı yaptığı öne sürüldü. Mektuba yönelik Öcalan'ın avukatları bugün bir açıklama da yaptı. Dün gece ise PKK kanadına yakın medyada Murat Karayılan'ın açıklamaları yer aldı.

Seçim Çağrısı ve Öcalan’ın mektubu 

Öcalan'ın mektubuna değinilmeyen açıklamada, 23 Haziran seçimlerine ilişkin, "İstanbul seçimleri, aslında bir referanduma dönüştü. Kuşkusuz burada Kürdistan halkı, dostları, demokratik çevreler bunu düşünerek seçime yaklaşacaklardır. Yani bizim bu konuda ayrıca bir çağrı yapmamıza aslında pek gerek yok. Zaten HDP ve diğer demokratik kurumlar, sivil toplum kuruluşları, bu konuda kararlarını vermişlerdir. Faşizme karşı demokratik seçeneği esas alacaklardır” dendi. 

Açıklamada, “Faşizmi yıkalım, Türkiye’yi demokratikleştirelim' sloganı ekseninde hareket edeceklerini kendileri zaten açıklamışlardır. Bizce de bu doğru bir stratejidir" sözleri yer aldı.

Karayılan, “Şimdi Türkiye’de de AKP-MHP ve Ergenekon rejimi bir tehlikedir. 31 Mart seçimlerinde bu tehlikeyi bertaraf edecek gücün de Kürtler ve dostları olduğu açıktır. Kürtlerin ezici gücü, İstanbul’da da belirleyicidir. Bu, bütün Kürtler için onur duyulacak bir şeydir" diye konuştu.