image

PeyamaKurd - Almanya'nın Ukrayna'ya vermesi planan tanklarla ilgili tartışmalar sürerken Polonya'dan süreç ile ilgili bir çağrı geldi. Açıklamada bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın Dış Politika Başdanışmanı Marcin Przydacz, Ukrayna'ya Leopard tankları göndermek isteyen ülkeler koalisyonuna katılımın geniş olmasını istediğini ifade etti.

Gazetecilere basın açıklamasında bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın Dış Politika Başdanışmanı Marcin Przydacz, Alman yapımı Leopard tanklarına sahip yaklaşık 20 ülke olduğunu kaydetti.

Polonyalı yetkili açıklamasında, Ukrayna'ya Leopard tanklarının gönderilmesi için Almanya'nın ikna edilmesi gerektiğini ve bunun için diplomatik çalışmalar olduğunu belirterek, "Umarız bir an önce bir karar alınır çünkü olası gecikmelerin bedeli maalesef Ukrayna askerlerinin kanıdır" dedi.

"Tank koalisyonu olabildiğince büyük olmalı"

Ukraynalıların sadece kendi bağımsızlıkları için değil aynı zamanda Avrupa çapında istikrar ve barış için savaştıklarına dikkati çeken Przydacz, "Ukrayna'ya Leopard tankları göndermek isteyen ülkeler koalisyonunun 'olabildiğince büyük' olmasını istiyoruz" sözlerine yer verdi.