image

PeyamaKurd - Avrupa'ya gitmek için Polonya'nın doğusunda Belarus sınırında yığılan göçmenlerle ilgili krizi nedeniyle 2 Eylül'de ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) bugün sona erdiği, söz konusu sınır ile ilgili yeni bir yasağın getirildiği açıklandı.

Polonya yönetimi tarafından OHAL uygulamasının sona ermesi nedeniyle parlamentoda düzenlenen oturumla Ülke Sınırlarının Korunmasına İlişkin Kanun'da değişiklik yapıldı.

Sınırdaki gerilimle ilgili yapılan değişiklikle Polonya İçişleri Bakanlığı'na düzensiz göçmen sorunuyla mücadelede daha geniş yetkiler verilirken, İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski yasal değişikliğin hemen ardından yayımladığı kararnameyle ülkenin doğusundaki Lubusz ve Podlaski bölgelerindeki 183 yerleşim yerine burada ikamet eden ve çalışan kişiler dışındakilere giriş yasağı getirdi.

Sınırda izin alma şartı getirildi!

Bakanlığın aldığı karara göre, 1 Aralık 2021-1 Mart 2022 tarihleri arasında geçerli olacak yasağın, OHAL uygulaması ile aynı bölgeleri kapsadığı vurgulandı.

Bu yasak kapsamında gazeteciler dahil söz konusu bölgelere giriş yapmak isteyen kişilere bulundukları bölgenin Sınır Koruma Müdürü'nden izin alma şartı getirildi.

İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski yayımladığı diğer iki kararname ile söz konusu bölgelerde vatandaşlara ateşli silah taşıma yasağı getirirken, Sınır Koruma görevlilerine ise ihtiyaç durumunda hedefi etkisiz hale getirmek için kimyasal araçlar kullanma yetkisi verdi.