image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan salgına yönelik açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölü sayıları da dahil birçok bilgiyi dünyadan sakladığını ileri sürdü. 

"Hamaney'in Vuhan virüsü hakkında söylediği yalanlar, insanların hayatını tehlikeye atıyor" başlıklı yazılı bir açıklama yayımlayan Pompeo, Covid-19 için "Vuhan virüsü" ifadesini kullanarak, Hamaney'in dünyadan saklamayı tercih ettiği gerçeklerden bazılarını duyuracaklarını belirtti. 

Pompeo, İran'ın özel hava yolu şirketi Mahan Air'in, şubat ayında Tahran-Çin hattında en az 55 sefer yaptığını dile getirerek, en az 5 ülkedeki ilk Covid-19 vakalarının İran kaynaklı olduğunu ifade etti. 

İran'ı milyonlarca insanın hayatını riske atmakla suçlayan Pompeo, "İran rejimi, kendi sağlık yetkililerinin sürekli uyarılarına kulak tıkadı ve ilk Coronavirüs ölümünü en az 9 gün boyunca inkar etti. İran, virüs kaynaklı vaka ve ölüm sayılarına ilişkin kendi halkına ve dünyaya yalan söylemeyi sürdürüyor. Ne yazık ki gerçek rakamlar, rejimin açıkladığının çok üstünde” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Pompeo açıklamasının devamındai İran'ın 2012'den bu yana 16 milyar doları yurt dışındaki terör kaynaklarına harcadığını vurgulayarak şöyle devam etti, "İran rejimi, tıbbi kaynaklara harcanması gereken 1 milyar avrodan fazla parayı çaldı. Ayrıca, şu anda en acil ihtiyaç olan maske, eldiven ve diğer tıbbi malzemeleri karaborsada satmak için stokluyor.”