image

PeyamaKurd - Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yedioth Ahronoth gazetesine verdiği röportajda, Bağdat’ta öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani hakkında önemli bir iddiada bulundu.

Pompeo, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail arasında imzalanan daha sonra ise Bahreyn’in dahil olduğu İbrahim Anlaşması’na dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlaşmayla İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani suikastının, Viyana’da nükleer anlaşmaya karşı çıkmamızın ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne F-35 uçakları satma anlaşmasına ilişkin görüşmelere karşı olmamızın bağlantısı var. Bunların hepsi aynı sepette.”

“Anlaşmaların yapılmasını, desteklenmesini ve imzalanmasını sağlayan bir dizi adım vardı. Süleymani’nin hedeflenmesi bu anlaşmalarla derinden bağlantılı” diyen Pompeo, ABD’nin bu yolla İran’a karşı savaşındaki kararlılığı tüm dünyaya gösterdiğini belirtti.

"Biden yönetimine İran ve Filistin tepkisi"

Açıklamasında Biden dönemine tepki gösteren Pompeo, Başkan Donald Trump liderliğindeki önceki yönetimin böyle bir durumda farklı şekilde davranacağını belirterek “Bunu farklı bir şekilde yapardık. Çekinceler olmaksızın İsrail’e desteğimizi gösterirdik” diye konuştu.

Biden’ın söylediklerinden farklı şeyler yaptığını iddia eden Pompeo eleştirilerini şu şekilde sürdürdü:

“Söylediğinden farklı şeyler yapıyor. Tam İsrail’i destekleyen açıklamalarda bulunduğu sırada Filistinlilere fon sağladı. Bu sözleri söylerken Husilerin terör örgütü olarak tanımlanmasını kaldırdı. Biden’ın konuşma yaptığı sırada, ABD yetkilileri doğrudan olmasa da Viyana’da İranlılarla, Hamas’a fon sağlayan zavallılara vermek üzere oldukları birkaç milyon dolar hakkında konuştular.”