image

PeyamaKurd - Türkiye’de Dolar, ekonomi ve hukukta değişim yaşanacağı beklentileriyle 8,58 zirvesinden 7,5'lere geriledikten sonra tekrar yükseldiği 8 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Euro ise 9,50 seviyesindeki seyrini sürdürüyor. 

Küresel piyasalarda Şükran Günü nedeniyle birçok piyasa bugün ve kısmen yarın tatil. Bu nedenle hacimlerin düşmesi bekleniyor.

“PPK tutanakları bugün açıklanacak”

İç piyasada ABD ile seçim sonrası ilişkiler ve AB ile artan gerilimin nasıl şekilleneceği, siyasi gelişmeler ve yeni tip Koronavirus'te (Kovid-19) artış trendi takip edilen diğer gelişmeler. Bankacılara göre, bu yıl 32 milyar dolar döviz alan ve dolar/TL'deki son düşüşü de dövizde yeni alım için fırsat olarak değerlendiren lokallerin yüksek enflasyon başta olmak üzere henüz TL'ye belirgin dönüşü görülmüyor.

Buna tek istisna 8,05 seviyesinden gelen döviz satışları ancak zaman zaman döviz satışı yapan lokaller haftalık bazda nette alıcı olmayı sürdürüyor.

Bankacılar bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak güncel verilerde lokallerin geçen hafta döviz ve altın alımlarının yaklaşık 2 milyar dolar olacağını hesaplanıyor. 

TCMB'nin 475 baz puan faiz artışı yaptığı son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin tutanaklar ise bugün saat 14:00'da açıklanacak.