image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme sona ererken Putin, basın açıklamasında bulundu.,

Putin ve Biden zirve görüşmesi toplam üç buçuk saat sürdü. Putin basın açıklamasında, görüşmedeki konulara dair konuştu.

Putin ile Biden, her iki tarafın da ikili ilişkilerin dibe vurduğunu kabul ettiği bir dönemde İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi. Görüşme, 1985'te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında yapılan tarihi zirveden 36 yıl sonra gerçekleşti.

"Biden, sorunların çözülmesini kabul etti"

Putin, söz konusu toplantının ardından gazetecilerin karşısına geçerek, görüşmeye dair değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi:

“Rusya ve ABD büyükelçilerin görev yerlerine dönmesi konusunda Biden'la mutabakat sağladık. Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass'taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti. Biden, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START-3) uzatılması konusunda sorumlu ve zamanında bir karar aldı. Rusya ve ABD'nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var."

İki ülke arasında yapılan anlaşmalara değinen Putin, “İki ülke, uzatılan START-3 anlaşmasında yapılacak olası değişiklikleri görüşmeye başlayacak” ifadesini kullandı.

"Navalny, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu"

Putin, siber güvenlik konusunda istişarelere başlanması için Biden’la anlaştıklarını belirterek şunları dile getirdi:

“Aleksey Navalny, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu. Hakkında arama kararı varken Rusya'ya gelen Navalnıy'ın tutuklanmak istediğinden eminim. (Biden'ın 'katil' nitelemesi hakkında) ABD'de her gün birileri öldürülüyor, Afganistan'da tek bir atışla yüzlerce kişiyi öldürdüler. ABD'nin kaynaklarına göre dünyada en fazla siber saldırı ABD'nin siber ortamından gerçekleştiriliyor. Daha sonra Kanada geliyor, ardından iki Latin Amerika ülkesi ve İngiltere var. Rusya, siber saldırıların çıkış noktası olan ülkeler listesinde yer almıyor.”

"ABD Rusya sınırları yakınında tatbikat yapıyor"

Ayrıca açıklamasında “Rusya, ABD sınırları yakınında tatbikat yapmıyor ancak şu anda ABD Rusya sınırları yakınında bunu yapıyor" diyen Putin, "Dolayısıyla, bu konuda ABD tarafının değil Rus tarafının endişeleri olmalı. Biden, insan hakları konusunu gündeme getirdi. Bakın, Guantanamo hala daha faal ve uluslararası hukuka, ABD yasalarına, hiçbir şeye uygun değil. CIA'in Avrupa ülkeleri de dahil çeşitli ülkelerde işkence uygulanan hapishaneleri var. Bu nedir? Bu insan hakları mı? Bu salondaki kimsenin insan haklarının bu şekilde korunduğunu kabul edeceğini sanmıyorum" sözlerine yer verdi.