image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle küresel bir bir gıda krizi yaşanırken Rus lideri Putin, Batılı ülkelere süreç ile ilgili tepki gösterdi.

Batılı ülkelerin kısıtlamalar getirerek dünyada tarım ürünlerinin üretim sürecini istikrarsızlaştırdığını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, "Yaptırımlar nedeniyle bozulan tedarik zincirlerinin yeniden oluşturulması son derece önemlidir" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo başkent Moskova'da görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Rus lider açıklamalarında Endonezya'nın Asya Pasifik bölgesinde kilit ortaklardan biri olduğunu, ikili ilişkilerin "yapıcı" ve "tutarlı" şekilde geliştiğini belirterek, "2021'de ikili ticaret hacmi yüzde 40'tan fazla büyüdü. Bu yılın ilk 5 ayında ise büyüme oranı yüzde 65 oranına ulaştı" dedi.

"Batı ülkeleri hatalarını kabullenmek istemiyor"

Açıklamalarında, Endonezya ile Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) arasında serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasına önem verdiklerini dile getiren Putin, bu konudaki anlaşma taslağı ile ilgili görüşmelerin yılın sonuna kadar yapılacağı ve verimli sonuçlanacağını ifade etti.

Putin, gıda ürünleri ve gübre dahil tarım ürünlerinin küresel piyasalara tedarik edilmesi sorununa da değinerek şu sözlere yer verdi:

"Gıda piyasalarındaki dengesizlik, bazı ülkelerin yıllarca sorumsuz makroekonomik siyaset, kontrolsüz emisyon ve teminatsız borçların birikiminin sonucudur. Durum, pandeminin başlamasıyla kötüleşti. Bununla birlikte, Batılı ülkeler, ekonomi alanında izledikleri siyasetteki hatalarını kabul etmek istemeyerek, Rusya ve Belarus'tan gübrenin sevkiyatına yönelik kısıtlamalar uygulayarak, Rus tahılının uluslararası piyasalara ihracatını zorlaştırarak, dünyada tarım ürünlerinin üretim sürecini istikrarsızlaştırıyor."