image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı ve Tayvan krizi ile birlikte daha da yakınlaşan Rus ve Çin liderleri ilişkilerini ilerletiyor. Açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası durumun karmaşıklığına rağmen Rus-Çin ilişkilerinin geliştiğini ifade etti.

Rus medyasına göre Rusya Devlet Başkanı Putin, Çinli mevkidaşı Şi Cinping’e Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 73. yıldönümü münasebetiyle gönderdiği telgrafta, Rusya-Çin ilişkilerinin, kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliği ruhu içinde dinamik bir şekilde geliştiğine değinerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin uluslararası durumun karmaşıklığına rağmen, çeşitli alanlarda başarılı bir şekilde sürdüğüne dikkat çekti.

Açıklamasında, iki ülkenin modern tehditler ve zorluklarla yüzleşmek adına daha ‘adil bir dünya düzeni kurmak’ için güçlerini birleştirmek gerektiğini belirten Putin, Rusya ve Çin halklarının yararına diyalog ve birlikte çalışmayı sürmeye hazır olduğuna vurgu yaptı.

Tayvan gerilimi nedeniyle ABD ile kritik bir dönem yaşayan Çin, Rusya’nın Ukrayna işgalini kınamazken, Moskova’ya yaptırım da uygulamıyor. ABD'li yetkililer, Çin'i bu duruşu nedeniyle eleştirirken, Pekin'in Putin'i uluslararası ilke ve kurallara uymaya zorlamak için nüfuzunu kullanması gerektiği konusunda tavsiyede bulundu.