image

PeyamaKurd - Rus güçlerinin Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kasım ayında Endonezya’nın Bali adasında yapılacak G-20 zirvesi davetini kabul etti.

G-20 Zirvesine ev sahipliği yapacak Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Kasıma ayında Endonezya’nın Bali adasında yapılacak G-20 zirvesine katılımı için yapılan daveti kabul ettiğini belirtti.

Endonezya lideri tarafından bu zirveye Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de davet edildi.

"İnsani yardım için ise her türlü desteği vermeye hazırız"

Konuyla ilgili Kremlin’den yapılana açıklamada ise “Rusya bu zirve için hazırlanıyor‘‘ açıklaması yapıldı ve katılımın ne şekilde olacağına yönelik bir beyan için erken olduğu ifade edildi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo G-20 zirvesinin dünya ekonomisi için bir katalizatör görevi gördüğünü belirterek, pandemi ve Ukrayna savaşının dünyadaki ekonomik istikrarı engelliğini söyledi. 

Widodo, Zelenski’in kendisine silah sevkiyatı için talepte bulunduğunu ve bunu reddettiğini belirterek, insani yardım için ise her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Widodo, Putin’le de bir telefon görüşmesi yaptığını ve savaşı durdurması için çağrıda bulunduğunu dile getirdi.