image

PeyamaKurd - Rusya lideri Vladimir Putin, büyük yıl sonu basın toplantısı kapsamında sorularını yanıtlamak için Rus ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi. Putin'in 2001'den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1.895 gazeteci akredite oldu.

Rusyalı liderin ekonomiden iç siyasete, uluslararası meselelerden Rusya'daki sosyal sorunlara kadar çeşitli alanlarda değerlendirmeler yaptığı büyük basın toplantısı, hem Kremlin'in dış politika vizyonunun bir özetinin olması hem de ülke içindeki sorunlara çözüm aranması nedeniyle önemli.

Trump’ın azil sürecine ilişkin açıklama’ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'la ilgili azil dosyasının Temsilciler Meclisi'nde kabul edilerek Senato'ya gönderilmesiyle ilgili olarak "Trump'ın azil süreci tamamen yapay, hayal edilmiş gerekçelere dayanıyor. Tüm bu süreç, seçimi (Trump'a karşı) kaybeden Demokratların giriştiği iç kavganın neticesi. Trump'ı ilk başta Rusya’yla işbirliği yapmakla suçlamışlardı, şimdi de Ukrayna'ya baskı yapmakla itham ediyorlar. ABD Temsilciler Meclisi'nin görevden azlini onaylamış olmasının Trump’ın başkanlığının sonu olduğundan emin değilim. (Yargılanacağı) Senato'nun, Trump'ı görevden alacağını sanmıyorum" ifadelerini kullandı.